2438/62
Katolsk kirkebanner forestillende hhv. Skt. Barbara og Kristi Genopstandelse. Bemalet lærred med frynser. 19. årh. 125×60.
Beslag til ophængning medfølger.
Mindre rift. Fremstår med alders- og brugsslitage. Afskalninger på træ. Den ene knop mangler spids.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. september 2024
Vurdering
Hammerslag