1247/​841

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Dagligstue af mahogni bestående af fritstående tre-pers. sofa, et par højryggede samt et par lavryggede armstole. Sæder sider samt løse hynder betrukket med grøn uld. Udført hos P. Jeppesen. Sofa: L. 178. (5)

Bemærk venligst: Kan besigtiges i vores afdeling på Baltikavej 10, mandag-torsdag: 10–17 samt fredag: 10–15:30.

Dette emne handles i fuldmoms

Let patina, herunder mindre ridser og mærker. Enkelt sofahynde mangler.

Moderne kunst og design, 20. november 2012

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

550 DKK

14 bud

(Autobud) 550 DKK
500 DKK
(Autobud) 440 DKK
420 DKK
(Autobud) 400 DKK
380 DKK
360 DKK
(Autobud) 340 DKK
340 DKK
(Autobud) 320 DKK
300 DKK
(Autobud) 270 DKK
260 DKK
250 DKK