917/​550

Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)

Interiør med sollys gennem vinduet og en ung pige, der læser et brev. Sign. monogram 1908. Olie på lærred. 53×53 cm.

Udstillet: I 1909 udstiller Peter Ilsted 3 værker på Charlottenborg alle med titlen “Interiør”. I 1910 to med titlen “Interiør” samt “Solskin i den gamle stue” og “Solskinsinteriør”. Alle titler kunne svare til nærværende maleri. Connaught Brown, “Northern Spirit II”, London, 1987.

Peter Ilsted og Vilhelm Hammershøi (1864–1916) mødte hinanden på kunstakademiet i slutningen af 1870'erne og blev nære venner. I 1891 bliver Hammershøi gift med Ilsteds søster Ida Ilsted (1869–1949) og de nære bånd mellem de to kunstnere bliver således yderligere forstærket. I kunstnerisk henseende blev Ilsted stærkt præget af dennes interiørkunst.

Med stor grundighed maler han siden hen en lang række skildringer af de stille stuer, hvori stemningen er hovedsagelig er skabt af lysets spil over interiørets møbler og vægflader. Af og til ses en kvinde eller lille pige i rummet, der som regel er kunstnerens hustru eller en af hans døtre som i nærværende maleri.

Weilbach, “Dansk kunstnerleksikon”, 1995 s. 478 skriver følgende om Ilsteds malerier: “Den realistiske gengivelse af interiørerne er præget af en kultiveret borgerlig smag. Beskrivelsen af lysets spil over vægge og mahognimøbler er udramatisk, men inderlig og reflekterende. Den isolerede kvindefigur optræder som hos Hammershøi og de fjernere hollandske forbilleder fra det 17. århundrede ofte som et karakter- og stemningsskabende element og giver ikke sjældent en psykologisk pointering”. Det kunne være en beskrivelse af “Interiør med sollys gennem vinduet”.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 486, 1986 nr. 93, afb. s. 59. Erhvervet af nuværende ejer hos Connaught Brown, London, oktober 1987.

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

400.000–600.000 DKK

Hammerslag

580.000 DKK