Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007)
“La Dame et la Licorne”. Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen 1984 med titel. Olie på lærred. 124×104.
Proveniens: Kunstnerens egen samling. Proveniens: Doneret til Carl-Henning Pedersens Fond af kunstnerens hustru Sidsel Ramson i 2008. Proveniens: Solgt til fordel for fondens arbejde til den nuværende ejer i 2009.
CoBrA, 6. december 2022