2125/9017
Barok chatol af nøddetræ, buet top med to døre bag hvilken hylder og rum, skrå skriveklap bag hvilken senere indretning med skuffer og dør, under del med store skuffer. Delvis 18. årh.s første halvdel. H. 235. B. 108. D. 60.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Restaureret. Nøgle medfølger.
Selected - Udvalgte antikviteter og dekorative objekter, 21. juni 2021
Vurdering
Hammerslag