Miniatureportræt af Adam Oehlenschläger (1779–1850). Sign. P. A. Graveret i elfenben og dekoreret med pen. Oval. 7×5.
Miniaturen er muligvis efter J. V. Gertners portræt af Adam Oehlenschläger fra 1846–47, som befinder sig på Frederiksborg Nationalhistorisk Museum, inv. nr. A 841.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 501, 2005 nr. 3067.
Intet at bemærke. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 3. august 2020