1418/692
Dansk snedkermester
Et sæt på fire stole opsat på tilspidsende ben af bejdset elm. Sæde og ryg betrukket med lys brun uld. Udført 1940erne. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ben med ridser, mærker og let smuds. Trævlede stofkedder. En stol mangler betræk på undersiden af sædet.
Moderne kunst og design, 29. april 2014
Vurdering
Hammerslag