1418/​692

Dansk snedkermester

Et sæt på fire stole opsat på tilspidsende ben af bejdset elm. Sæde og ryg betrukket med lys brun uld. Udført 1940erne. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ben med ridser, mærker og let smuds. Trævlede stofkedder. En stol mangler betræk på undersiden af sædet.

Moderne kunst og design, 29. april 2014

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK