Taisto Kaasinen (f. 1918, d. 1980)
Figur af stentøj modelleret i form af liggende sæl. Dekoreret med brun og grå glasur med rødbrune elementer. Sign. Kassinen, Arabia. Unik. L. 25,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nederste kant ved hale med nogle afslag.
Moderne kunst og design, 21. januar 2014