877/​323

Lommeur af 18 kt. guld med spindelgang og kvarterrepetition, rillet kasserand med on/off repetitionsknap, delvis skeleteret skive med ydre hvid emaljekrans med sorte arabertal, støvkapsel af forgyldt metal. Ca. 1820. Vægt ialt 134 gr. Kassediam. 56 mm.

Proveniens: Dansk privat samling

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK