1417/73
Standur i kasse af hvidmalet træ, front med låge bag hvilken hylder, rundt urhus, urskive af sortmalet metal med romertal. 19. årh. H. 200. B. 62 D. 39.
Proveniens: Borreby Gods, Sjælland.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Glas i urhus mangler. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier og møbler, 21. april 2014
Vurdering
Hammerslag
11 bud