1312/246
Øreklapstol med stel af egetræ, på let svungne ben med pad-feet, sæde og ryg med patineret cognacfarvet skind, beslået med messingsøm. Queen Anne form. Udført hos Lyberg & Hansen. 20. årh.s begyndelse.
Litteratur: International Møbelhaandbog af Ole Haslund, bd 2, ligende afb. s.314.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Ældre malerier og møbler, 18. marts 2013
Vurdering
Hammerslag
11 bud