Oscar Matthiesen (f. Slesvig 1861, d. København 1957)
Studie til “Skaanske Dragonofficerer rider i Bad”. Sign. monogram 1904. Olie på malepap. 49×43.
Udstillet: Galerie Banger 1908.
Enkelte minimale afskalninger samt overfladiske ridser. Områder med meget minimale krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. august 2024
39 bud