1247/678
Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Et par bordlamper af porcelæn opsat på fire fødder. Dekoreret med motiver i form af planter og fisk i brunt, sort og rødbrunt. Sign. monogram, 21820. Kgl. P. H. ekskl. fatning 29. (2)
Almindelig brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 20. november 2012
Vurdering
Hammerslag