825/​323

Blanc de chine figur i form af guanyin stående med fisk i kurv. Indridset mærke Yü P'U Jên Chi. Qing 18.-19. årh. H. 50 cm.

Proveniens: Hidrørende fra en dansk privat samling.

Tale on the fish broken, cracks on one flower, wear due to age. Firing defects.

Budgivning på dette katalognumer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort samt fremvisning af billedlegitimation.

http://www.bruun-rasmussen.dk/auction.do?aid=100000527[Læs mere om begrænset bydning...]

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 25. november.

Orientalsk kunst og trofæer, 30. november 2011

Vur­dering

15.000–25.000 DKK

Hammerslag

210.000 DKK