Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)
Portræt af Marie Magdalene Petersen, f. Hellemann, kunstnerens mormor. Ca. 1828. Usigneret. Olie på lærred. 37×31. Uindrammet.
Emil Hannovers fortegnelse over Christen Købkes malerier, 1893. Maleriet nævnes i noten til nr. 9 som en gentagelse af dette.
Mario Krohns fortegnelse over Christen Købkes malerier, 1915, nr. 6.
Udstillet: Kunstforeningen, “Fortegnelse over Købkes Malerier“, 1912 nr. 6. Kunstforeningen, ”Christen Købke“, 1953 nr. 5. Statens Museum for Kunst, ”Christen Købke 1810–1848", 1996 nr. 6.
Litteratur: Kasper Monrad, Hans Edvard Nørregård-Nielsen & Mikael Wivel, “Købke - Nærmere beset” i udstillingskatalog “Christen Købke 1810–1848”, Statens Museum for Kunst, 1996, omtalt s. 110, 113, afb. s. 112. Hans Edvard Nørregård-Nielsen, “Christen Købke”, Bd. I, “Omkring Kastellet”, 1996, omtalt s. 56, 62, afb. s. 59 fig. 40.
Proveniens: Etatsråd Wilhelm Petersen, Odense (1893), som var gift med Købkes søster Adolphine Augusta (1820–1880). Jernstøber K. Brandt (1912, 1915). Dennes dødsboauktion Winkel & Magnussen 77, 1930 nr. 74. Fru Gerda Brandt (1953). Tyge Brandt.
Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023