Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
En samling lertøj bestående af to vaser og to ovale skåle med ornamentik i relief. Dekoreret med hhv. turkis og hvid dobbeltglasur. Delvis sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 4,8–11,5. Skåle: L. 13,5–21. Vaser: Diam. 11. (4)
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Flere afslag på kanter og nedre kanter. Enkelte retoucheringer.
800608 |