903/​193

Jens Villadsen Bundgaard (f. 1713, d. 1782)

Dansk standur med musikværk i kasse af mahogni, skive af forgyldt messing med gennembrudt hjørneornamentik, graveret center mærket 'FRYSENBORG', forsølvet timekrans samt plakette graveret Jens Willadsen Bundgaard, musikværk med otte klokker, kalender med dato, måned og dag. 18. årh.s midte. H. 243. B. 45. D. 27.

Bundgaaard f. 1713 på Skjoldborg i Thy, d. 1782 i tinghuset på Friisenborg. I 1759 flyttede han til Kiergaardsholm. Urene signerede han alt efter sin egen geografiske tilstedeværelse. D.v.s der findes ure signeret Ørum Slot, Kiergaardsholm og Friisenborg gods. Lignende eksemplar er udstillet i Købstadmuseet “Den gamle By” i Århus og på Frederiksborg Slot, Det nationalhistoriske Museum.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021

Ure ▸ Standure

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK