2031/801
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Myren”. Sæt på fire stole med ben af forkromet stål. Sæde og ryg af hvidlakeret træ. Model 3100. Formgivet 1952. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og kantafslag. Hvid lakering med afskalninger.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
28 bud