Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4,5/3”. Bordlampe af forkromet metal. Fatningshus og afbryderhus med trykknapafbryder af brun bakelit. Overskærm af grøn/hvid kobber, mellemskærm af etlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 61. Diam. 45.
Brugspatina herunder ridser og mærker. Forkromning med mindre afskalninger og overfladiske anløbninger. Senere omløber ved afbryderknap. Underskærm mangler, mellemskærm med kanthak og gennemgående hårrevne, overskærm med ridser, mærker, mindre afskalninger og ujævn patinering på hvid lak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
16 bud