Fritz Syberg (f. Faaborg 1862, d. Kerteminde 1939)
Portræt af Gudrun siddende i skyggen af et blomstrende træ. Sign. monogram 1933. Betegnet på bagsiden: “Organist Franz Sybergs Frue Gudrun”. Olie på lærred. 90,5×68.
Modellen er kunstnerens fremtidige svigerdatter, Gudrun Syberg (de blev gift i 1938). Nærværende maleri minder om nr. 88 i billedværket “Fritz Syberg. Et billedværk med indledning af Herman Madsen”, København 1937, som også er udført i 1933. Her bærer Gudrun den samme kjole, men med et nedslået blik, som om hun læser.
Retoucheringer. Nogle mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020
15 bud