2023/​87

Colima figur af brændt ler i form af en hund. 100 f.kr.-250 e.kr. L. 27 cm.

Proveniens: Ifølge oplysninger fra ejer, tidligere Lyngbysamlingen.

Afslag og mangler.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK