2031/​857

Michael Andersen & Søn

Fire skønvirke vaser samt rund bordskål af lertøj, dekorerede med løbeglasur på mat sort, blå og lilla grund. Udført og stemplet hos Michael Andersen & Søn. 20. årh.s begyndelse. Vaser H. 9–26. Fad H. 6,5. Diam. 29,5. (5)

Overfladeridser og mærker. Lille, lilla vase med mindre kanthak ved fodrand.

Moderne kunst og design, 28. juli 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag