2417/869
Per Linnemann-Schmidt (f. København 1912, d. 1999)
En samling stentøj bestående af seks vaser og to skåle. Tre vaser modelleret med mønstre i relief. Dekoreret med glasurer i gule, blå, grønne og brune nuancer. Seks dele sign. PL-S. Udført og mærket hos Palshus. H. 4–12,3. (8)
Alders- og brugspatina, herunder ridser, mærker og kalkrester. Flere dele med talrige afslag.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag
18 bud