Kai Kristiansen (f. 1929, Møbelarkitekt)
Entrésæt af riopalisander, bestående af bænk med medestel, skuffesektion med to skuffer og spejl med synlige sinker og dybler i hjørnerne. Model No. 35, 32 og 14. Udført og stemplet hos Aksel Kjersgaard, Odder. Bænk H. 40. L. 88. B. 34. Skuffesektion H. 20. B. 41. D. 31. Spejl 14. H. 104. B. 42. (3)
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Delvist falmet. Mede på bænk med mindre revne ved samling.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
16 bud