2039/​7

Karl Jensen (f. Holstebro 1851, d. Hillerød 1933)

“Forum Romanum i Rom”. 1894. Sign. K. J. Olie på lærred monteret på malepap. 25×35.

H. Chr. Christensens fortegnelse over Karl Jensens malerier nr. 103. Hanna Nielsens fortegnelse over Karl Jensens malerier nr. 135.

Udstillet: Den Frie, Efteraarsudstillingen, 1911 nr. 97. Malende Kunstneres Sammenslutning, Winkel & Magnussen, 1916 nr. 103. Holstebro Museum, “Karl Jensen udstilling”, 1995 nr. 135. Litteratur: Hanna Nielsen, “I skyggen af de andre. Maleren Karl Jensen 1851–1933”, 1995, omtalt side 64, afbildet s. 65.

Provenance: Frk. M. Gamel. Solgt Herholdt Jensen auktioner 15. november 1939 nr. 64. Bruun Rasmussen auktion 581, 1992 nr. 30 samt 831, 2012 nr. 36.

Minimale retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag