866/​156

Ubekendt maler, ca. 1760

Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i september 2016.

Portræt af Gaspard Frédéric le Sage de Fontenay (1693–1769), søofficer. Hvid ridder 1760. Usigneret. Olie på lærred. 79×61.

Gaspard Frédéric le Sage de Fontenay var en dansk søofficer. Han stammede fra en fransk adelig familie, som efter ophævelsen af det nantiske edikt 1685 bosatte sig i Danmark. Ediktet blev udstedt 1598 og gav protestanterne frihed til at dyrke deres religion.

Malerier, tegninger & bøger, 20. september 2016

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK