1447/989
Philip Arctander (f. København 1916, d. sst. 1994)
“Muslingestolen”. Lænestol med kølleben af bøg, sæde og ryg med okker og beige mønstret stof. Formgivet 1944. Udført i 1940erne hos Nordisk Staal- & Møbel Central.
Sjælden variant uden armlæn.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 18. november 2014
Vurdering
Hammerslag
15 bud