Sven Dalsgaard (f. Randers 1914, d. sst. 1999)
“Musikanten”, 1954–55. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 83×182.
Udstillet: “Sven Dalsgaard 100 år”, Fuglsang Kunstmuseum og Randers Kunstmuseum, 2014–2015.
Malerier, skulpturer og grafik, 8. december 2021