Edvard Lehmann (f. København 1815, d. sst. 1892)
Fra et karneval med italienerinder, der kaster blomster fra en balkon. Usigneret. Olie på malepap. 30×27,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 138, 1961 nr. 139, auktion 617, 1995 nr. 366 samt auktion 647, 1998 nr. 111.
Krakeleringer og enkelte minimale afskalninger. let buet. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024
16 bud