Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
Udsigt mod Christianshavn og Christians Kirke. Sign. Johan Rohde 1908. Olie på lærred. 50×61,5.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 333, 1946 nr. 284.
Retoucheringer. Mindre krakeleringer og enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022