2421/4
A. Riis Carstensen (f. Sennels ved Thisted 1844, d. Helsingør 1906)
Marine med sejlskib ved Grønland. I baggrunden en solnedgang. Sign. A. Riis Carstensen. Olie på lærred. 39×57.
Proveniens: ABR auktion 287, 1972 nr. 151.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer. Retoucheringer.
Vurdering
Hammerslag