Bode Willumsen (f. København 1895, d. 1987)
Jacob Bang (f. København 1932, d. 2011)
Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)
To vaser og en firsidet skål af stentøj. Højste vase dekoreret med grønblå glasurer med brune elementer. Sign. monogram BW. Lavste vase dekoreret med lysegrøn glasur. Sign. Sonne. Udført hos Saxbo, Denmark. Firsidet skål dekoreret med olivengrøn glasur. Sign. monogram JB. Udført hos Nymølle, Denmark. H. 5,8–16. (3)
Almindelig patina. Sonne-vase med en hårrevne fra øverste kant, og ca. 1,5 cm nedad.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021