2441/​582

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Bjørn og garder. To legetøjsfigurer af hhv. patineret eg og bøg samt bemalet træ. Udført og stemplet hos Kay Bojesen, hhv. Kay Bojesen Copyright, Denmark og Kay Bojesen Denmark, Copyright. H. 12,4 og 22. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Garderfigur med flere afskalninger i bemaling.

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

900 DKK

(Autobud) 900 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
750 DKK