2441/579
Per Lütken (f. 1916, d. 1998)
Stort fad og to flaskeformede vaser af flerfarvet glas. Sign. monogram hhv. HG og Holmegaard, samt 2343 (fad) og 2567 (lav vase). Udført hos Holmegaard. Unika. Fad: H. 6. B. 44. L. 47. Vaser: H. hhv. 15,8 og 27,5. (3)
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Vurdering