2439/1573
Stort kinesisk mandarin porcelæn fad,sølvform, dekoreret i emaljefarver og guld med figurer i flodlandskab med talrige pagoder. Qianlong 1736–1795. 41×49 cm.
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Aldersrelaterede spor, slitage i spejlet samt glasurafslag (i midten)
Auktion
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
11 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||