2142/820
En høj- og lavrygget lænestol med stel af bejdset bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med rød uld. Udført hos A. Andersen & Bohm, 1950'erne. (2)
Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 3, s. 167
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag