2142/​820

Kurt Olsen

En høj- og lavrygget lænestol med stel af bejdset bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med rød uld. Udført hos A. Andersen & Bohm, 1950'erne. (2)

Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 3, s. 167

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Uld med pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag