2413/1218
Citrin- og perlehalskæde/broche af 14 kt. guld prydet med facetslebet citrin og tre flodperler. Vægt ca. 19 g. L. 36 cm. Broche L. 5,5 cm. 19. årh.s slutning.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Senere monteret brochenål.
Smykker og Fashion, 27. marts 2024
Vurdering
Hammerslag