1950/961
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH reservedel”. Trearmet stel til “hejsekrone” af bruneret messing, toplåg af brun bakelit. Udført hos Louis Poulsen. Stemplet Patented og PH-2.
Almindelig brugsslitage. Antagligt senere monteret stamme. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag
20 bud