2043/​120

Krucifiks af udskåret og bemalet træ. 19. årh. H. 100.

Afslag og afskalninger på især arme, men også tå og tornekrone. Korset mangler del i venstre side. Skjolder. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag