1603/924
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK-41”. Rektangulært bord med plade af oregon pine, runde ben af matforkromet stål. Udført hos E. Kold Christensen. H. 70. L. 180. B. 90.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Bordplade med ridser. Ben med rust mærker.
Moderne kunst og design, 19. januar 2016
Vurdering
Hammerslag