2249/558
Poul M. Volther (f. 1923, d. 2001)
“Corona”. Drejestol med tilhørende skammel, stel af matforkromet fjederstål, betrukket med rødt skind. Model EJ-5. Designet 1964. Udført og mærket med etiket hos Erik Jørgensen, Svendborg. (2)
Litteratur: Mobilia no. 121–122, 1965.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
14 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||