2117/918
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Øreklapstol og skammel med ben af bejdset træ. Sæde, sider og ryg betrukket med rødbrunt skind. Model 2202 og 2204. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Kedder på skammel med slitage/krakeleringer.
Moderne kunst og design, 27. april 2021
Vurdering
Hammerslag