1436/1688
Victoriansk lygteur med spilleværk, kasse af rosentræ, værk med otte klokker og kvarterslag, forsølvet timekrans, silent-chime, 8-bells/4-bells. Sign. Kienzle, London. England, 20. årh.s begyndelse. H. 59. B. 36. D. 21.
Nøgle medfølger i urhuset. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Varia, 4. september 2014
Vurdering
Hammerslag
17 bud