902/​27

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Frøken Vibeke Krøyer, hel figur stående”. Datteren Vibeke står i hjemmet i Skagen foran et ophængt mønstret tæppe som hun holder fat i med højre hånd. Sign. S. Krøyer Skagen 1909. Olie på lærred. 140×87.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 785.

Udstillet: Charlottenborg 1909 nr. 272.

Proveniens: Grossererer Carl Salomonsen, dennes auktion Winkel & Magnussen 311, 1944 nr. 24. Direktør Christian Vanggaards samling, Sæby Fiskeindustri.

I foråret 1909 drog Krøyer afsted til Biennalen i Venedig til “VIII Esposezione Internationale d'arte della citta Venezia”, hvor han var særligt inviteret til at udstille med bl.a. svenskeren Anders Zorn og franskmanden Paul Albert Besnard. Her udstillede han 43 værker bl.a. “Sankt Hans-blus på Skagen strand”, “Portrættet af Bjørnstjerne Bjørnson”, “Børsens mænd”, “Et møde i videnskabernes selskab” og “Komiteen for den franske udstilling”. Han var ganske fornøjet med, hvad han så på udstillingen og nød opholdet i Venedig. Efter hjemkomsten til til Skagen blev det bl.a. til et selvportræt og nærværende helfigursportræt af datteren Vibeke. På fotografiet gengivet s. 50 er maleriet af datteren Vibeke placeret på et staffeli midt i Krøyers atelier. Han har således dagligt betragtet portrættet af sin kære datter. Han døde 21. november kun 58 år gammel.

Vibeke Krøyer (1895–1985) blev i født i Skagen af to selvoptagede forældre, nemlig Marie og Søren, der blev skilt, da hun var 10 år i 1905. Marie flyttede med sin nye kærlighed Hugo Alfvén til Sverige, Vibeke blev hos sin far i Skagen, hvor bl.a. Helene Christensen og Henny Brodersen tog sig af hende. Efter næsten 10 år fik mor og datter en skrøbeligt forhold til hinanden; men godt blev det aldrig. Vibeke blev uddannet til journalist og skuespiller. Ingen af delene blev en succes. Sidst i 1960erne flyttede hun til Sverige efter at have arvet den svenske ejendom efter halvsøsteren Margita Alfvén.

Malerier og tegninger, 1. juni 2021

Vur­dering

2.000.000–3.000.000 DKK

Hammerslag

1.250.000 DKK