2445/​877

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

“Colonial”. Et par armstole samt en tilhørende skammel med stel af mahogni, ene sæde udspændt med flet. Løse hynder i sæde samt ryg betrukket med lyst “elmo rustical” skind, skammels hynde dybthæftet. Model PJ 149 og PJ 149/F. Formgivet 1959. Udført 1988 hos P. Jeppesen. (3)

Proveniens: Erhvervet 1988 hos P. Jeppesen af nuværende ejer.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ene stol med senere bundplade i stedet for flet. Flet med mindre defekter.

Fra i Lyngby
Vur­dering

15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

306329 15.500 DKK
959405 (Autobud) 15.000 DKK
306329 15.000 DKK
959405 12.500 DKK
1146524 (Autobud) 12.000 DKK
959405 12.000 DKK
1146524 (Autobud) 11.500 DKK
970848 11.000 DKK
1146524 10.500 DKK