2445/​877

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

“Colonial”. Et par armstole samt en tilhørende skammel med stel af mahogni, ene sæde udspændt med flet. Løse hynder i sæde samt ryg betrukket med lyst “elmo rustical” skind, skammels hynde dybthæftet. Model PJ 149 og PJ 149/F. Formgivet 1959. Udført 1988 hos P. Jeppesen. (3)

Proveniens: Erhvervet 1988 hos P. Jeppesen af nuværende ejer.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ene stol med senere bundplade i stedet for flet. Flet med mindre defekter.

I Lyngby
Vur­dering

15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?