1947/595
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-5/5 Reservedele”. Fatningshus af patineret metal mrk. “PH-5 Patented”, monteret med patineret hvid/hvid mellemskæm af kobber. Udført hos Louis Poulsen.
Senere uoriginal fatning. Mellemskærm senere uoriginal bemaling. Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag