2149/​8561

Russisk ikon med fremstilling af evangelisten Johannes. Tempera på træpanel med forsænket billedflade/kovcheg. 18. årh. 32,5×29,5.

Afslag på kanter. Restaureret, inkl. retoucheringer. Flere krakeleringer og enkelte afskalninger.

Russisk tema, 6. december 2021

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK