2149/8561
Russisk ikon med fremstilling af evangelisten Johannes. Tempera på træpanel med forsænket billedflade/kovcheg. 18. årh. 32,5×29,5.
Afslag på kanter. Restaureret, inkl. retoucheringer. Flere krakeleringer og enkelte afskalninger.
Russisk tema, 6. december 2021
Vurdering
Hammerslag