873/​254

Johannes Kreutzmann (f. Kangâmiut 1862, d. 1940, vestgrønlandsk billedskærer)

Figur af udskåret og bemalt træ i form af mand i fangerdragt. Sign. JK. H. 38 cm.

Johannes Kreutzmann kom til verden 1862 i udstedet Kangaamiut, der ligger på en lille ø nordvest for Maniitsoq/Sukkertoppen. Han var tredie barn i en søskendeflok, der med tiden kom til at omfatte syv børn.“Ujuaannaat”, som Johannes Kreutzmann blev kaldt, levede hele sit liv med base i Kangaamiut, hvortil hans danske farfar, Ernst Kretzmer, der var født på Fyn i 1784, kom i 1823 og blev der som udstedsbestyrer til sin død i 1853. Hvorfor han kom til at hedde Kreutzmann vides ikke, men i det daglige blev han af grønlænderne kaldt “Karusse”.

Litteratur: Birte Haagen; Johannes Kreutzmann 1862–1944. Lignende figur afbildet p. 37. Fig. nr. 11.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK