1817/889
Göperts
To-pers. bænk af massiv fyr, ryg med vertikale tremmer, ben med tværsprosse. Ryg samt løs sædehynde betrukket med lys italiensk lammepels. Udført ca. 1950'erne hos Göperts, Sverige, med plakette herfra. L. 129.
Omfattende alders- og brugs patina/slitage. Mærker, ridser, ældre hakker, slag og tørrevner. Indvendig af stel ved sæde med lim defekt. Nogle samlinger med spor af lim. Lammeskind i god stand.
Moderne kunst og design, 24. april 2018
Vurdering
Hammerslag
16 bud